انواع کاربری ساختمان

کاربری ساختمان یعنی هدف از ساخت ساختمان چیست و ما مجاز هستیم ساختمان را در چه حوزه ای مورد استفاده قرار دهیم . اگر بخواهیم تعریفی قانونی از کاربری ساختمان ارائه دهیم باید بگوییم به تعیین نحوه ی استفاده از یک ساختمان بر اساس طرح تفصیلی شهرداری، نحوه ی بهره برداری از ساختمان و فعالیت های شهری اطراف ساختمان، کاربری ساختمانی می گویند. کاربری تجاری و کاربری مسکونی جزء کاربری های به شمار می روند که بیشتر افراد با آن آشنایی دارند. در صورتی که فردی از ساختمان غیر از آنچه که در کاربری آن مشخص شده، استفاده نماید کار خلاف قانون انجام داده و قابل پیگیری قانونی است. نوع کاربری ساختمان در شناسنامه ی ساختمان که مشخصات فنی ساختمان در آن مشخص شده تعیین می شود.

 

 

کاربری ساختمان داری 8 نوع است که در ادامه به تشریح آن می پردازیم:

کاربری مسکونی: کاربری مسکونی بر سه نوع آپارتمانی، ویلایی و کلنگی است. ویلاهای ساخته شده در شمال جزء کاربری مسکونی به شمار می روند که در پروانه ی ساختمانی باید این مسئله ذکر شده باشد بنابراین لازم است هنگام خرید ویلا در شمال این مسئله را به دقت بررسی نمایید.

کاربری تجاری: شامل ساختمان هایی که برای اهداف تجاری و کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرند مانند مغازه، رستوران و … .

کاربری کشاورزی: شامل زمین هایی است که برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند و دو نوع زمین های زراعی و باغ میوه را شامل می شود.

کاربری صنعتی: برای زمین های بزرگ، کارخانه و کارگاه ها در شهرک های صنعتی صادر می شود.

کاربری خدماتی: مکان هایی که خدمات رفاهی به عموم مردم داده می شود مانند حمام های عمومی، پارک و … .

کاربری ورزشی: شامل زمین های ورزشی و استادیوم ها می شود.

فاقد کاربری: زمین هایی است که جزء ذخایر شهرداری است.

 

 

ساختمان هایی را با کاربری مسکونی برای امور دیگری از جمله دفتر وکالت، مطب پزشک، دفتر ازدواج و طلاق، دفاتر مهندسی، مشاغل خانگی، مدارس ابتدایی و راهنمایی، آموزشگاه ها، مهد کودک ، داروخانه ها در صورتی که موجب سد معبر نشوند، می توان مورد استفاده قرار داد.

اگر اقدام به خرید ویلا در نور یا خرید ویلا در چمستان یا سایر شهرهای شمالی نموده اید و نمی خواهید از ویلای خود برای سکونت استفاده کنید می توانید آن را برای مواردی که ذکر شد نیز مورد استفاده قرار داد.

هدف از سامانه تحت وب،ارائه خدمات مشاوره ای خرید و فروش ویلا در شمال،آپارتمان و زمین در شهرهای نوشهر، رویان، محمودآباد، نور، چمستان، کلارآباد، متل قو، نمک آبرود و سایر شهرهای شمالی می باشد. با این سامانه انلاین خرید و فروش ویلا می توانید به راحتی و در کمترین زمان و هزینه و سریع ترین روش ممکن ملکهای دلخواه خود را با هرتوان مالی و هر سلیقه ای خریداری نمایید.

نوشهر - چلندر – روبروی هتل جهانگردی چلندر – مشاورین املاک سیوان 09111148850 info[at]seeone.net

مقایسه