مشاعات ساختمان

هنگام خرید آپارتمان یا ویلای شهرکی بخش هایی از ملک به عنوان بخش های مشاع شناخته می شوند و به لحاظ مالکیت بین افراد مختلف ساختمان یا ویلا، مشترک است و همه به یک اندازه حق استفاده از آن را دارند. در ادامه بخش های مختلفی که می توانند جزء مشاعات باشند را ذکر می کنیم.

 

زمین یک آپارتمان: تمام مالکین دارای قدرالسهم مشخصی در زمین یک آپارتمان هستند.

پشت بام: تمام افراد یک آپارتمان حق استفاده از پشت بام را دارند.

حیاط: حیاط اگر در سند هیچ یک از مالکین قید نشده باشد جزء مشاعات محسوب می شود.

مشاعات شهرک: شهرک دارای قوانین خاص هستند که در بیشتر بندها مشترکند اما برخی از شهرک ها قوانین اضافه ای نیز دارند و مشاعات شهرک ها در اساسنامه ی آن ذکر شده است.

پارکینگ: استفاده از پارکینگ در محل هایی که مشخص شده برای هر فرد مجاز است.

دیگر مشاعات ساختمان: ورودی پارکینگ، پله‌ها، شوفاژخانه، تأسیسات مشترک، انشعابات مشترک، درب ورودی ، راهرو، پنجره‌های راهرو، آسانسور، لابی و باغچه.

 

قوانین استفاده از مشاعات ساختمان

استفاده از مشاعات ساختمان تابع قوانین خاصی است و تغییر در مشاعات ساختمان باید با اجازه ی سایر مالکین صورت گیرد و نمی توان استفاده ی شخصی از این فضاها کرد. در ادامه به مواردی که در مشاعات ممنوع است اشاره می کنیم.

طبق ماده ۴۷ قرار دادن اشیای اضافی، گذاشتن میز و صندلی و نگهداری از حیوانات در قسمت‌های مشترک ساختمان و پارکینگ اختصاصی در تمامی قسمت‌های ساختمان ممنوع است.

ماده ۴۸ هم عنوان می کند گذاشتن کفش، دمپایی و جاکفشی پشت در آپارتمان و در محوطه راهروها غیرقانونی است.

قراردادن زباله در راهرو ممنوع است.

استفاده ی خصوصی و بی رویه از برق و آب مشاع ساختمان ممنوع است.

تغییر مشاعات ساختمان بدون کسب اجازه از سایر واحدها ممنوع است.

استقاده از حیاط مشاع برای برپایی جشن و مراسمات بدون رضایت سایر ساکنین ممنوع است.

استفاده از آسانسور برای اسباب کشی یا حمل نخاله های ساختمانی ممنوع است.

 

برای آپارتمان نشینی ملزم به رعایت قوانینی از جمله قوانین مربوط به مشاعات ساختمانی هستید. هر چند این قوانین دست و پاگیر به نظر می رسند اما برای رعایت نظم و آرامش ضروری هستند. یکی از مزیت های ویلاهای مستقل شمال دور بودن از مالکیت مشاع است. شما می توانید با خرید ویلا در رویان یا خرید ویلا در نور یا سایر شهرهای شمالی از داشتن یک ویلای اختصاصی در شمال لذت ببرید.

هدف از سامانه تحت وب،ارائه خدمات مشاوره ای خرید و فروش ویلا در شمال،آپارتمان و زمین در شهرهای نوشهر، رویان، محمودآباد، نور، چمستان، کلارآباد، متل قو، نمک آبرود و سایر شهرهای شمالی می باشد. با این سامانه انلاین خرید و فروش ویلا می توانید به راحتی و در کمترین زمان و هزینه و سریع ترین روش ممکن ملکهای دلخواه خود را با هرتوان مالی و هر سلیقه ای خریداری نمایید.

نوشهر - چلندر – روبروی هتل جهانگردی چلندر – مشاورین املاک سیوان 09111148850 info[at]seeone.net

مقایسه