وضعیت آب آشامیدنی در مازندران

سال هاست که هشدارهای زیادی را می شنویم که آب کم است و آب را درست مصرف کنید. حال که برخی نقاط کشور با کم آبی و خشکسالی مواجه اند و از شهر و دیار خود کوچ می کنند شاید این مسئله را کمی بیشتر لمس کنیم و این سرمایه ی گران بها را قدر بدانیم و برای حفظ و استفاده ی صحیح از آن بیشتر تلاش کنیم. در این مقاله قصد داریم به وضعیت آب در شهرهای شمالی و به ویژه مازندارن بپردازیم و ببینیم این شهرها با وجود بهره مندی از نعمت باران از آب کافی برخوردارند یا خیر.

 

کیفیت آب در بعضی روستاهای مازندران، تعریف چندانی ندارد و آنها نیز از کم آبی رنج می برند، هر چند نه به آن شدتی که در سایر نقاط کشور این مسئله دیده می شود، میزان املاح در آب آشامیدنی در بعضی نقاط زیاد است و بارش باران تاثیر منفی روی کیفیت آب آشامیدنی دارد. پس از بارش باران، آب کیفیت اولیه خود را از دست می دهد و حتی در بعضی موارد رنگ آن نیز تغییر می کند و غیر قابل شرب می شود. اگر شما هم اقدام به خرید ویلا در شمال و در روستاهای اطراف مراکز شهری کرده باشید می توانید کیفیت ضعیف آب را در برخی مناطق مشاهده کنید.

در بهبوهه ی کم آبی، عده ای در این میان اقدام به استخراج آب از دل زمین کرده اند و از این طریق نیازهای آبی خود را مرتفع می کنند. حفر چاه اگر چه مشکل را در کوتاه مدت از بین می برد اما در دراز مدت مشکلات جبران ناپذیر زیست محیطی پدید خواهد آورد که یکی از این موارد کاهش حجم آب سفره های زیر زمینی و خطر به صفر رسیدن آب های زیر زمینی است.

حفر چاه در شهرهای شمالی بیشتر با هدف تامین آب کشاورزی انجام می شود، هر چند این مسئله شاید در نگاه نخست قابل توجیه باشد اما در بلند مدت منجر به خسارت های جبران ناپذیر همچون وقوع خشکسالی می شود. شرایط وقتی بدتر می شود که برخی اقدام به حفر بیش از یک چاه در یک زمین می کنند و خسارت های جبران ناپذیر به بار می آورد. در میان ویلاهای موجود در شمال می توانیم ویلاهای اطراف شهر نوشهر را مشاهده کنیم که اقدام به حفر چاه کرده اند و از آب زیر زمینی برای مصارف کشاورزی استفاده می کنند.

چاه هایی که به صورت دستی حفر می شوند، عمق زیادی ندارند و نهایت عمق آنها 40 متر است به همین دلیل کشاورزان می توانند به آسانی اقدام به حفر چنین چاه هایی کنند. در برخی از نقاط کشاورزان با حفر 10 متر نیز به آب دست می یابند و همین مسئله باعث شده تا کشاورزان روز به روز به حفر چاه متمایل تر شوند. یکی از مشکلات این است که کشاورزان گمان می کنند حفر چاه هیچ ربطی به آب های زیر زمینی ندارد و آب های زیر زمینی آسیب نخواهند دید هر چند که این باور اشتباه است.

مشکل دیگر انشعابات غیر مجاز آب است که از آب آشامیدنی برای مصارف کشاورزی استفاده می کنند.

در حاشیه ی دریای خزر به دلیل رطوبت بالا افراد در عمق کم می توانند به راحتی به آب دست پیدا کنند و همین مسئله انگیزه ای شده تا شاهد رشد روز افزون چاه های حفر شده در شمال باشیم. خرید و فروش زمین در شمال به خاطر آب و هوای مرطوب از رشد خوبی برخوردار است و یکی از مقاصد مناسب برای سرمایه گذاری در شمال به شمار می رود و می توان به خرید ویلا در نوشهر به عنوان یک سرمایه گذاری مناسب نگریست.

هدف از سامانه تحت وب،ارائه خدمات مشاوره ای خرید و فروش ویلا در شمال،آپارتمان و زمین در شهرهای نوشهر، رویان، محمودآباد، نور، چمستان، کلارآباد، متل قو، نمک آبرود و سایر شهرهای شمالی می باشد. با این سامانه انلاین خرید و فروش ویلا می توانید به راحتی و در کمترین زمان و هزینه و سریع ترین روش ممکن ملکهای دلخواه خود را با هرتوان مالی و هر سلیقه ای خریداری نمایید.

نوشهر - چلندر – روبروی هتل جهانگردی چلندر – مشاورین املاک سیوان 09111148850 info[at]seeone.net

مقایسه